UNUTRAŠNJA ORGANIZACIJA
CENTAR ZA HEMODIJALIZU
Centar za hemodijalizu ima 26 dijaliznih mesta i 6 rezervnih aparata.
Po tipu aparata struktura je sledeća:
Gambro Artis – 5 aparata,Ø
Fresenius – 19 aparata,Ø
B. Braun – 2 aparata,Ø
Prosečna starost svih aparata je 2 godine.
Priprema vode za hemodijalizu obavlja se u reverznoj osmozi proizvođača Gambro iz Švedske koja je remontovana 2017. godine.
Dezinfekcija osmoze se vrši automatski sa mogućnošću toplotne i hemijske dezinfekcije.
Provodljivost je 2-4 micro S. Sterilizacija potrebnog sanitetskog materijala za hemodijalizu obavlja se autoklavom.
Potrošni materijal za hemodijalizu se nakon upotrebe, takođe steriliše autoklavom i odlaže u kontejner za smeće a nakon toga na gradsku deponiju.
Infektivni materijal se skladišti u posebne kante u zaključanom prostoru i odvozi za Beograd od strane za topredviđene službe, na uništavanje.
Centar za hemodijalizu radi u dve smene.i dijalizira se 60bolesnika sa područja opštine Lazarevac, Lajkovac i skoro svih beogradski opština.,.U Centru za hemodijalizu radi 5 lekara (3 specijalista interne medicine – nefrolozi i 2 lekara opšte prakse ), 21 medicinskih tehničara (2 VSS i 19 SSS), 3 elektrotehničara, 5 radnika na održavanju higijene i 6 vozača.
STACIONAR
Stacionar ima 32 postelje u kojima se leče internistički bolesnici (nefrološki, kardiološki, endokrinološki, pulmološki, gastroenterološki i drugi bolesnici).
Osam postelja su u poluintezivnoj nezi, 22 standardne nege i 2 postelje pripadaju dnevnoj bolnici u kojoj se obavljaju složenije dijagnostičke i terapijske procedure, a koje ne zahtevaju duže ležanje u bolnici ( IVU, transfuzija krvi, infuzija krvi, veno punkcije, abdominalna punkcija i sl.).
Na stacionaru radi 5 lekara ( specijalisti i lekari opšte prakse) kao i jedan lekar u dnevnoj bolnici (specijalista interne medicine, )19 med.sestara, 3 radnika na održavanju higijene. 2 radnika u kuhinji i 2 u vešernici
. U stacionaru se nalazi neophodna oprema za dijagnostikovanje i lečenje hospitalizovanih boloesnika (EKG aparati, defibrillator, inhalatori, aparat za kiseonik, suvi sterilizator i dr.).
DISPANZER
U okviru dispanzera postoje sledece sluzbe:
-Nefrološka služba,
-Kardiološka služba,
-EHO kabinet,
-EKG dijagnostika,
-Kliničko-biohemijska laboratorija,
-Služba nuklearne medicine,
-Rendgen služba
-Služba za informatiku, statistiku i socijalnu medicinu i
Nefrološka služba
Bavi se ranim otkrivanjem, prevencijom, lečenjem obolelih od endemske nefropatije i drugih bubrežnih bolesti,
a naročito prati i kontroliše bolesnike sa honičnom bubrežnom insuficijencijom, vrši pripremu pacijenata za hronični program hemodijalize.
Blisko sarađuje sa drugim nefrološkim institucijama u zemlji (Nefrološka klinika KC Srbije, KBC Zvezdara, VMA i druge),
kao i klinikama za urologiju.
Kardiološka služba
Bolnica ima jednog kardiologa, koji radi u kardiološkoj ambulanti i u kabinetu za ultrazvučnu dijagnostiku.
EHO kabinet
Dva aparata sa kolor doplerom, marke Vivid 3 i Vivid 9, proizvođača General-elektric, USA, sa tri sonde:
Kardiološka Ø
Abdominalna Ø
Sonda za površinska tkiva i štitastu žlezdu.Ø
Kliničko-biohemijska laboratorija
Kliničko-biohemijska laboratorija ima modernu opremu nabavljenu u poslednjih dve do tri godine I to brojač krvnih elemenata, automatski laboratorijski analizator, trombotrak, plameni fotometar, centrifuge, mikroskope, gasni analizator i ostalu prateću opremu.
U kliničko biohemijskoj laboratoriji zaposlen je jedan lekar specijalista kliničke biohemije i 6 laboranata..
Broj analiza na godišnjem nivou je 150.000. Paleta biohemijskih analiza pripada sekundarnom nivou zdravstvene zaštite.
Služba nuklearne medicine
Služba poseduje gama kameru –DIACAM (proizvođača SIEMENS),kao bazični dijagnostički uređaj, sa jednim detektorom širokog vidnog polja i pratećom (računarskom)opremom i in vitro gama brojač (LKB-WALLAC) za merenje tj. kvantitativno određivanje koncentracije hormona , tumorskih markera i drugih biološki aktivnih supstanci u telesnim tečnostima-serumu, plazmi i dr.
Stručan, posebno obučen i edukovan kadar ove službe, koji čini lekar specijalista nuklearne medicine i tri medicinska tehničara, svakodnevno, prema brižljivo planiranoj dinamici i rasporedu, sprovodi ambulantne preglede i nuklearno-medicinska snimanja iz različitih kliničkih oblasti, prvenstveno nefro-urologije ,endokrinologije, onkologije i dr.
Pomoću gama kamere vrše se brojne dijagnostičke funkciono-morfološke (dinamske i statičke) nukearno-medicinske pretrage (dinamska scintigrafija bubrega sa određivanjem brzine glomerulske filtracije-GFR u više različitih protokola, kompjuterizovana diurezna radiorenografija, statička scintigrafija bubrega, scintigrafija štitaste žlezde, scintigrafija skeleta celog tela i dr.), a uz primenu in vitro gama brojača služba je u mogućnosti da uradi veći broj analiza iz široke palete in vitro nuklearno-medicinskih dijagnostičkih metoda (RIA i sl.) ,posebno endokrinoloških i uroloških ,a sve u skladu sa potrebama lokalne i regionalne zdravstvene službe.
Sa višedecenijskim iskustvom u radu sa otvorenim izvorima jonizujućeg zračenja , odnosno sa prosečnim godišnjim brojem oko 200 in vivo i preko 10.000 in vitro usluga i tendencijom stalnog unapređenja kvaliteta i obima nuklearno- medicinske dijagnostike, kao i uspešnom saradnjom, posebno poslednjih 10 godina, sa drugim zdravstvenim ustanovama ,kako na teritoriji grada Beograda , tako i u okruženju i šire , služba nuklearne medicine Specijalne bolnice je stekla sve preduslove da postane regionalni centar (za područje opštine Lazarevac i gravitirajućih opština -Valjevo, Ljig, Mionica,Lajkovac,Ub i dr. ) za ovu vrstu dijagnostike, s obzirom da u bližem okruženju nema drugih službi ovakvog tipa .
Rendgen služba
Koristi opremu Doma zdravlja. U toj službi radi specijalista radiolog i viši rendgen tehničar VSS.
U rendgen sluzbi se obavljaju sledeća snimanja: intravenska urografija, pregledni snimci stomaka, snimanje pluća, kostiju, rendgenskopije želudca i dvanaetopalačnog creva i drugo.
Služba za informatiku,statistiku i socijalnu medicinu
Priprema dokumentaciju iz oblasti zdravstvene delatnosti bolnice,i zdravstvenog zakonodavstva, za potrebe pripremanja plana rada bolnice,periodične izveštaje o izvršenju plana rada i vrši evaluaciju rada bolnice, sačinjava periodične statističke izveštaje o radu i morbilitetu, bavi se problematikom kvaliteta rada, proučava zdravstvenu potrošnju, kontinuirano analizira rad ustanove.
Obavlja kompijutersku obradu svih relevantnih medicinskih podataka, sačnjinjava bazu podataka hospitalizacije, hemodijalize, hroničnih nezareaznih
bolesti, resursa kadrova, med.opreme i prostora.
Vrši prijavu obolelih od endemske nefropatije i drugih bubrežnih bolesti, vrši informatičku obuku zaposlenih u bolnici.